sobota, 11 maja 2013

Turysta niemile widziany


Pogoda niewesoła i nasi goście, akurat z Niemiec, wybrali się z dzieciakami do nieodległego skansenu górniczego. Niestety była tam zamknięta impreza z okazji święta hutników. Skoro nie skansen, to może zamek, pomyśleli. Wybrali Grodziec. Nieszczęśliwie, bo był akurat zlot motocyklistów i zamek zamknięty. I tak dobrze, bo jutro będzie otwarty. W przeciwieństwie do skansenu, gdzie w niedzielę będzie przyjecie komunijne. Też tylko za zaproszeniami. No, ale to bez znaczenia bo nasi goście jutro już wracają do normalnego kraju gdzie przemysł turystyczny przynosi od lat znacznie większe zyski od motoryzacyjnego.

11 komentarzy:

 1. Trudno się dziwić, bo takie imprezy są bardziej dochodowe od turystyki indywidualnej. Jeżeli nie będzie dotacji z zewnątrz (nieważne czy ministerstwo, czy marszałek, burmistrz czy jakakolwiek instytucja) to zawsze turysta indywidualny będzie spychany na margines. Niestety masówki komercyjne są często jedynym możliwym sposobem na przetrwanie dla instytucji kultury. Generalnie kultura jest u nas niedofinansowana. Ratowanie zabytków daleko w lesie... można by wymieniać i wymieniać. Nawet działania Orkiestry Świątecznej Pomocy to nic innego jak przejmowanie podstawowych obowiązków państwa. Nie powinno tak to wyglądać ale niestety tak wygląda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu jest nieco inaczej. Percepcja zamkowych kasztelanów nie wychodzi po za strzelanie z kuszy za 5 zł, pieczenie podpłomyków i wybijanie monet. Jak trzeba to połączyć z jakąś imprezą to już Himalaje organizacji normalnie. Dlatego łatwiej zamknąć zamek niż potrząsnąć głową. Nawet nie chce im się sprawdzać co tak naprawdę sprzedają ludzie na zamkowych dziedzińcach. Ostatnio z Grodźca nasi goście przywieźli jajka gęsie (czego to ludzie nie wymyślą co by upchnąć turystom, tak nawiasem) tylko, że te jajka były zbukami (i to od dość dawna). A co to skansenu to został w dużej mierze zrobiony przez sponsorów (np. KGHM) a komunia to kaska szybka, nie trzeba niczego opowiadać, pokazywać itd. to że w skansenach są komunie, podobnie jak w większości restauracji w regionie pokazuje podejście do turystyki. Niestety wszystkich i właścicieli restauracji (mają gdzieś, że następnym razem turysta do nich nie przyjdzie jak raz pocałował klamkę) i władz samorządowych co nie robią dróg (bo agroturystyki to nie fabryki przecież a to że wstyd w Europie, nic nie znaczy)

   Usuń
  2. Z Grodźcem i tak nieźle, bo latami był zamknięty w ogóle. A z Leszczyną - też wcale nie tak źle, bo przecież mogło nie być nic, a tak - jest skansen. No, zamknięty, ale skansen. Pozdrawiam optymistycznie :D.

   Usuń
 2. Przyjęcie komunijne w skansenie górniczym???
  Łatwa kaska była i jest podstawą wielu poczynań, od naszych kochanych posłów począwszy, a skończywszy na "kasztelanach na zagrodzie" choćby i nie własnej, ale jak własna traktowanej.
  Inna sprawa, że niektóre dziedziny powinny być zarezerwowane dla pasjonatów, którzy potrafią się oprzeć pokusie łatwego zysku za cenę zaprzepaszczenia idei... Znam paru takich ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ekhm.... w świetle tego, że usunęliście swój komentarz (dlaczego?), mój wygląda teraz trochę od czapy ;-) ale nic - niech zostanie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie został, nastąpiła krótka przerwa w dostawie prądu i potem zniknął. zaraz go odtworzę.

   Usuń
  2. ;))
   Trzymam kciuki za bezawaryjne dostawy energii;)

   Usuń
 4. Oczywiście że to wszystko racja o czym piszecie. To że większość takich instytucji jest robionych za pieniądze sponsorów to nie ulega wątpliwości... ale zazwyczaj tak jest że później nikt już nie myśli o ich utrzymaniu. Nie chcę tutaj nikogo tłumaczyć czy bronić, bo nie mam takiego zamiaru :) Często jest tak że robione jest "coś" na co później nikt nie chce łożyć a kultura z zasady u nas w kraju jest deficytowa, bo naród nie nauczony z niej korzystać i tym bardziej płacić za nią. Nie chcę dalej brnąć w temat bo ruszył bym politykę czego nie chcę robić... fuj! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Powodzenia ...

  OdpowiedzUsuń
 6. Szanowni twórcy, poczytajcie o IZI Meeting. Zrozumiecie sprawę i przestanie was niepotrzebnie irytować :)

  OdpowiedzUsuń